Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

SAĞLIKTA SKANDAL MI VAR?

2 yıl önce
SAĞLIKTA SKANDAL MI VAR? için yorumlar kapalı
374 kez görüntülendi

SAĞLIKTA SKANDAL MI VAR?
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Yoğun Bakım Servislerinde hastalara yatak bulunamaması sağlık politikalarında ki çaresizliğin göstergesidir. Bu durum, ağır ve kritik durumda olan hastaların yaşamsal risklerini arttırdığı gibi yer telaşına düşen hasta yakınları üzerinde yarattığı psikolojik baskı ile de işkence haline dönüşmektedir” dedi.

“Giresun’da yoğun bakım ünitelerinde yaşanan yatak problemleri defalarca dile getirilmiş olsa da henüz kalıcı bir çözüm bulunamaması ve yaşanan mağduriyetlerin artarak devam etmesi, sadece ilimizin değil aslında tüm ülkenin sorunudur” diyen Tığlı, “Giresun’da ki yoğun bakım ünitelerinde toplam kaç adet yatak vardır? Yatak sayısı yetersizliği nedeniyle, Giresun’dan diğer illere yönlendirilen hasta sayılarına ilişkin veriler ne şekildedir?” Sorusuna da önergesinde yer verdi.

CHP’li Tığlı, “Yatak sayısının yeterli olduğu, uygun şekilde kullanıldığı, yoğun bakım ünitelerinde yatak probleminin olmadığı, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çeşitli açıklamalarda dile getirmiş olsa da aslında sorunun kaynağında yoğun bakım ünitelerinin bilinçsiz kullanılması, yeterli sayıda uzman personel olmaması ve hastanelere göre yatak dağılımında yaşanan dengesizliklerden kaynaklı olduğunu” vurguladı.

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Sağlık Bakanlığı tarafından bugüne kadar sorunun çözümüne ilişkin gerçekçi bir açıklama yapılmaması hem konuya olan duyarsızlıklarını gösteriyor hem de özel sağlık kuruluşlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan fazla para almak için hastaları aylarca yoğun bakımda tuttuğu, iddiaları doğru mudur? Yoğun bakımda yer bulmak isteyenlerin AKP‘li politikacılara ulaşmak dışında başka çözüm bulamadıkları iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorularını da akıllara getiriyor” dedi.

Gelişmiş ülkelerde yoğun bakım uzmanlığı, tam zamanlı yürütülen bağımsız bir dal olmasına rağmen maalesef ülkemizde böyle değildir. Biz de olan, bazı yoğun bakım uzmanlarının aslında yoğun bakım ünitelerinde çalışmıyor olmasıdır. Dolayısıyla bu durum da çözülmesi gereken bir başka sorunu karşımıza çıkarıyor diye sözlerine devam eden CHP’li Necati Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya aşağıdaki soruları yöneltti.

  • Ülkemizde hasta yoğun bakım ünitesi ve yatak sayısına ilişkin veriler ne şekildedir? Yoğun bakım yatak sayısı dağılımı özel ve kamu hastaneleri olarak ne şekildedir? Bu dağılım illerimize göre nasıldır? Ülke nüfusuna göre yoğun bakım hasta yatağı sayısı yeterli midir? Yeterli ise sorun nereden kaynaklanmaktadır?
  • Giresun ili yoğun bakım yatak sayısı ne şekildedir? Bu sayılar kamu ve özel sağlık kurumları dağılımı ne şekildedir? Giresun ilinde yoğun bakım yatak sayısı yetersizliği sebebiyle diğer illere yönlendirilen hasta sayılarına ilişkin veriler ne şekildedir?
  • Özel ücret farkı istenmemesi gereken yoğun bakım hizmetlerinden özel hastanelerde fark istenmesi konusunda hangi tedbirleri alıyor, hangi yaptırımları uyguluyorsunuz? Bu hususta kalıcı bir çözüm üretilememesinin sebepleri nelerdir?
  • Hastaların, özel sağlık kuruluşlarında yüksek tutacak yoğun bakım tedavileri için devlet ve üniversite hastanelerine yönelmeleri ve bunun aşırı yığılma sorunu yaşanmasına sebep olduğu doğru mudur? Bu hususta hangi tedbirleri almayı düşünüyorsunuz?
  • Özel sağlık kuruluşlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan daha fazla para almak için hastaları aylarca yoğun bakımda tuttuğu, yatakların bu şekilde gerektiğinden fazla dolu tutulduğu iddiaları doğru mudur? Bu hususta hangi tedbirleri almayı düşünüyorsunuz?
  • Doluluk oranları yüksek olan yataklara, uygun hastaların yatışlarının yapılamadığı ya da geç yapıldığı, başka illere yönlendirildikleri ve bu sebeple telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşandığı iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yoğun bakım ünitelerinde yer bulamadığı için yaşamını yitiren hasta sayılarına ilişkin veriler ne şekildedir?
  • Yoğun bakımların tamamen bağımsız olması, bu ünitelerin “Tam Zamanlı Yoğun Bakım Uzmanları” tarafından yönetilmeleri, anadal hekimleri tarafından giderilen uzman sayılarının artırılması, yeni yoğun bakım ünitelerinin kurulması, uzman hekim istihdamı konularında yürütülen her hangi bir çalışma yapılmakta mıdır?
  • Yoğun bakım ünitelerine endikasyonsuz hasta yatışlarının önlenmesi ve yoğun bakım yataklarının amaca uygun, akılcı kullanılmasına dönük hangi tedbirleri almayı düşünüyorsunuz?
  • Yoğun bakımların bürokrat, siyasetçi ya da hastane yöneticileri tarafından istismar edildiği iddiaları doğru mudur? Yoğun bakımda yer bulmak isteyen hasta yakınlarının AKP‘li politikacılara ulaşmak dışında başka çözüm bulamadıkları iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
  • Yoğun bakım ünitesi uygun il ve sağlık kuruluşu tespit etmek, hasta ve hasta yakınlarının çözmesi gereken bir sorun mudur? Hasta yakınlarının yoğun bakımda yer bulabilmek için torpil aramaları gibi bir utancı ülkemiz insanına yaşatmamak için hangi tedbirleri alacaksınız?
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık