Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

KARADENİZ’İN KÜLTÜR ENVANTERİ ÇIKARILIYOR

2 yıl önce
KARADENİZ’İN KÜLTÜR ENVANTERİ ÇIKARILIYOR için yorumlar kapalı
281 kez görüntülendi

KARADENİZ’İN KÜLTÜR ENVANTERİ ÇIKARILIYOR
Reklam

Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi(DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından bölgenin bilinen kültür, doğa ve halk kültürü varlıklarının yanı sıra, çok sayıda kültür ve doğal varlığı “Karadeniz’de Zamanın İzleri- Karadeniz Kültür Envanteri Projesi”yle ilk kez belgelendirildi.

Yaklaşık iki yıl süren sayfa sayfa literatür taraması yapılarak, her konunun uzmanlarının adım adım keşfiyle Doğu Karadeniz’in 8 şehrinin kültür envanteri çıkarıldı. Tescilli bazı varlıkların güncellenmediği için kaybolmuş, tescilli varlıkların %70 fazlasının da tescilsiz olduğunu belgeleyen envanter çalışmasıyla, Doğu Karadeniz’in doğa ve kültür varlıkları tümüyle kayıt altına alındı.

Türkiye’de ilk kez bu kadar geniş ölçekli bir çerçevede hazırlanan Karadeniz Kültür Envanteri, binlerce varlığın sınıflandırıldığı devasa bir veri tabanı olarak kültürel varlıkların takibi, turizmin gelişmesi ve çevresel sürdürülebilirliğe önemli katkıda bulması bekleniyor.

“KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK NESİLLERE TAŞIMALIYIZ”

Lansmanda bir konuşma yapan Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, envanter çalışmaları bizlere yeni ufuklar ve hedefler belirleyeceğini söyledi.Vali Sarıfakıoğulları “Kültür varlıkları ecdadımızın bizlere bıraktığı, bizlerin de gelecek nesillere bırakacağı izler taşımaktadır. Karadeniz Bölgesi altyapısı ilk çağlara kadar inen bir çok mitolojik hikayelere ev sahipliği yapan bir bölgemizdir. Bölgemiz çeşitli kavimlere ev sahipliği yapmıştır. Bölgemiz tarihe tanıklığın en büyük özelliklerini taşımaktadır. Giresun’da ilk tescile başlayan 1976 tarihinden bugüne 726 adet kültür varlığı tescil altına alınmıştır. Bölgemiz kültürel varlıkların yanı sıra doğal güzellikleriyle de ilgi odağı olmaktadır. Bugün Kültür Varlıkları çalışması bize yeni ufuklar ve hedefler sunacaktır. Korumak ve gelecek nesillere aktırmak hepimize düşen bir sorumluluktur” diye konuştu.

“AMACIMIZ BİLİMSELLİĞİ ÖNE ÇIKARMAK”

Karadeniz Kültür Envanteri çalışmasının sadece bir araştırma, veri toplama çabasından ibaret olmadığının altını çizen Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Başkanı Yusuf Mengi, “Amacımız toplanacak bilimsel verilerden yola çıkarak, 21. yüzyıl başında Karadeniz’in bir kültür ve doğal bölge olarak ilerlemesi için gereken adımlara ve politikalara ilişkin önerilerde bulunmaktır” dedi.

“Karadeniz’i doğru tanıyarak, gelecek nesillere anlatmalıyız” diyen DOKAP Başkanı Mengi, Karadeniz’de Zamanın İzleri – Karadeniz Kültür Envanteri Projesi’nin bölge için önemine dikkat çekerek, “Karadeniz Kültür Envanteri Projesi, Doğu Karadeniz Coğrafyasının sahip olduğu tüm değerlerin belirlenmesini, bu değerlerin önce korunup sonra da tek tek ekonomiye kazandırılarak bölge insanının ekonomik ve sosyal yönden eşik atlamasını sağlayacak doğru projeksiyonlara imkân verecektir. Bu sebeple Karadeniz’de Zamanın İzleri Projesi öncelikle ‘Karadeniz Ürünü’nün geliştirilmesi ve esnek alt başlıklar halinde çeşitlendirilmesi gibi konuları dikkate alan bir yaklaşımla hazırlandı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından lansman Banu Yüm Moderatörlüğünde Arkeolog Pınar Ersemiz, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesinden Dr. Ercan Oktan ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz’in katılımıyla gerçekleştirilen  “Karadeniz’de Kültürel Miras” konulu panelle sona erdi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık